Home Hrvatska COPACABANO, STIŽEMO!

COPACABANO, STIŽEMO!

249
SHARE

HRVATSKA – ISLAND 2-0 Mandžukić i Srna odveli Vatrene na četvrti hrvatski Mundial, Kovač oduševljen: ‘Mogli smo im zabiti pet komada’

Hrvatska reprezentacija izašla je iz rezultatskog tunela u idealnom trenutku. Meč-loptu za Brazil momčad Nike Kovača iskoristila je na najbolji način, sjajnom partijom i 2-0 pobjedom ovjerila je kartu za Svjetsko prvenstvo.

Mario Mandžukić pobrinuo se večeras u Maksimiru za raritetan pothvat; prvo je pogotkom načeo Island i lansirao Hrvatsku prema Svjetskom prvenstvu, a onda crvenim kartonom sebi uskratio priliku da u Brazilu bude nešto više od turista. Zbog preoštrog prekršaja na Gudmundssonu sudac Kuijpers poslao ga je u svlačionicu u 38. minuti i “Mandži” sada preostaje samo nada da Fifini disciplinci neće na njemu trenirati strogoću.

Nakon niza bljedunjavih partija hrvatska reprezentacija napokon je počastila navijače jednom nogometnom simfonijom. Sreća je da se to dogodilo u ili-ili utakmici u kojoj se odlučivalo hoće li nam nogomet zaroniti u duboku depresiju ili će se vratiti na svjetsku mapu. “Vatreni” su odigrali meč s puno autoriteta, u skladu s individualnom klasom ovih nogometaša koji oduševljavaju u dresu Bayerna, Reala, Seville… ali su u dresu nacionalne momčadi iz nekog razloga gotovo šest mjeseci proveli u bijelom štrajku.

Podatak da je prvi udarac prema islandskom golu upućen već u 43. sekundi bio je jasan nagovještaj da je Niko Kovač zapovijedio totalnu ofenzivu. Utakmica je već u prvim minutama prerasla u opsadu Halldorssonovih vrata tijekom koje “vatreni” možda nisu stigli do velikih prilika, ali je obruč postajao sve čvršći, a stisak sve jači. “Raketiranje” kornerima Ivana Rakitića unijelo je nered i paniku u gostujuću momčad i gol je visio u zraku do 27. minute kada je Mandžukićev pogodak izazvao erupciju oduševljenja. Rakitić je ubacio s lijevog boka, Perišić progurao loptu na drugu vratnicu, a Mandžukić lako poentirao.

Deset minuta nakon eksplozije – implozija. Napumpan adrenalinom i primjetnom nervozom od prve minute Mandžukić je pregrubo ušao u Gudumundssona, u duelu u kojem se ni o čemu nije odlučivalo.

Ostavši s igračem manje Hrvatska se refleksno povukla u krilo Pletikosi, ali je na poluvremenu Kovač očito podijelio instrukcije da se nastavi igrati s loptom u posjedu jer bi svako kalkuliranje moglo biti skupo naplaćeno. I u pvom ozbiljnijem napadu Hrvatska je profitirala od takve orijentacije.

Mateo Kovačić, autor više briljantnih minijatura na ovoj utakmici, klizio je terenom dobrih dvadesetak metara prije nego što je uočio rupu u islandskom bloku i bacio Srnu u vatru. Kapetan je utrčao u kazneni prostor i perfektno odmjerenim udarcem pogodio suprotni kut za 2-0.

Igrala se 47. minuta, a islandski se otpor praktično raspao i Lars Lagerbäck bio je spreman za kapitulaciju. U simbiozi s publikom, koja je na trenutak odustala od repertoara uvreda na račun HNS-a, momčad je nastavila suvereno gaziti prema pobjedi i do kraja dvoboja dobre su vile spašavale gostujućeg vratara od rezultatskog masakra. Najbliže golu bili su Kovačić, kada se solo-prodorom s centra spustio sve do kaznenog prostora, kao i Olić koji je nakon ubačaja s lijevog boka uzdrmao Halldorssonovu gredu.